Владислав Юрьевич Кузнецов выставил свои работы в Эстонской национальной библиотеке

Открытие конкурса–выставки «Kunstnikult raamatukogule» состоялось 13 сентября в главном фойе и на шестом этаже библиотеки. Выставка приурочена к 95-летию со дня рождения главного книгохранилища страны. Наш преподаватель вошёл в «обойму» 70 лучших художников Эстонии, представивших 140 работ. Владислав Юрьевич предъявил публике две работы: «Мальчик на красных ступеньках» и «Человек с гвоздём». Заметим ради сути: не каждый учитель изобразительного искусства удостоится такой чести ― быть представленным в таком важном и авторитетном государственном месте! Будете проходить мимо, загляните. Там есть что увидеть, если, конечно, иметь глаза. Ниже публикуем пресс–релиз, анонсирующий открытие выставки.

Eesti kunsti paraad Rahvusraamatukogus

Reedel, 13. septembril kell 13 toimub Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis konkurss-näituse „Kunstnikult raamatukogule“ avamine ja võitjate autasustamine. Näitus jätkub fuajeegaleriis ja 6. korruse näitusesaalis.Välja antakse kolm auhinda: peapreemia (tasuta näituse võimalus Eesti Rahvusraamatukogu galeriis ja 1000 eurot); II preemia (tasuta näituse võimalus Eesti Rahvusraamatukogu galeriis ja 500 eurot) ja III preemia (tasuta näituse võimalus Eesti Rahvusraamatukogu galeriis).

Näitusel esineb 70 autorit ligi 140 tööga. Esindatud on eelkõige professionaalsed kunstnikud. Tööd on väga erilised ja eriilmelised. Lisaks skulptuuridele ja maalidele leiame gobelääne, autoriköiteid, joonistusi, oforte, installatsioone jm.

Rahvusraamatukogu on oma uues majas olnud algusest peale kunstisõbralik ja rõõmustanud publikut läbimõeldud näituseprogrammiga. Kunstnikud on meelsasti kasutanud siin esinemise võimalusi, nagu nüüdki, mil üllatavalt paljud loojad järgisid üleskutset väärtustada oma loominguga raamatukogu kui üht Eesti kultuuri sümbolit.

Hannes Starkopfi skulptuuriinstallatsioon tutvustab suure hoone energiakulu, osutades tõsiasjale, et kultuur ja selle tarbimine on üldse kulukad. Rait Präätsa klaasvormidel on kuvarite kuju, Sirje Eelma on samuti eksponeerimiseks valinud tänapäevaseid muutusi humoorika nüansiga peegeldavad tööd. Mare Vindi tušijoonistused suunavad vaatajat otsima vaimseid seoseid looduse ja raamatu vahel. Jüri Arraku õlimaal „Hingede öö” on pühendatud Karl Ristikivi 100. sünniaastapäevale ning temalt on näitusel veel grotesksed söe-pastellijoonistused, mis võrdlevad tänapäeva teateid-loosungeid ruunikirjaga.

Raamatut on kunstnikud mõtestanud mitte ainult kui nähtust või tervikut, vaid ka kui teatud teksti. Teksti kõrvale on läbi aegade esitatud illustratsiooni, mis nagu muinasjuttki, mõeldud eeskätt täiskasvanutele. Neist paeluvamaid on Leonhard Lapini segatehnikas illustratsioonid Ilmar Laabani luulekogule „Sõnade sülemid, sülemite süsteemid“. Tore on vitriinis näha valikut Vive Tolli sügavtrükis illustratsioonidest. Täiskasvanutele pakub hõrgutavat naudingut kunstnikuraamat „Muinasjutumaja“, millele on illustratsioonid teinud Kadi Kurema ning kopti köite Külli Grünbach-Sein.

Rahvusraamatukogu 95. sünnipäevale ja Tõnismägi 2 maja 20. aastapäevale pühendatud teemaprojekt „Kunstnikult raamatukogule“ kuulutati välja juba eelmisel aastal. Osalema olid oodatud professionaalsed kunstnikud ja üliõpilased kõigilt kunstialadelt.

Osalevad kunstnikud (esialgne nimekiri, seisuga 09.09.): Siim-Tanel Annus, Jüri Arrak, Sirje Eelma, Jaan Elken, Ines Erleman, Gudrun Heamägi, Inga Heamägi, Maie Helm, Enn Johannes, Loit Jõekalda, Virge Jõekalda, Aime Jürjo, Elna Kaasik, Kalli Kalde, Mariann Kallas, Mare Kelpman, Tiiu Kirsipuu, Liis Koger, Maire Koll, Lauri Koppel, Andrei Kormašov, Sirje Kriisa, Ilmar Kruusamäe, Kadi Kurema, Külli Grünbach-Sein, Aivar Kurvits, Toomas Kuusing, Tiia Külv, Urve Küttner, Leonhard Lapin, Tiiu Laur, Peeter Laurits, Liivi Leppik, Silvi Liiva, Airi Luik, Urmas Lüüs, Jaan Malin, Raul Meel, Imbi Mihheljus, Naima Neidre, Viive Noor, Mall Nukke, Maret Olvet, Enno Ootsing, Per William Petersen, Jaak Poom, Rait Prääts, Aapo Pukk, Tarmo Puudist, Tiit Pääsuke, Tarmo Roosimölder, Uno Roosvalt, Reti Saks, Liina Siib, Krista Simson, Hannes Starkopf, Kuzja Zverev, Sune Teemaa, Evi Tihemets, Vive Tolli, Tuuliki Tolli, Andres Tolts, Maarja Undusk, Aili Vahtrapuu, Kelli Valk, Lev Vassiljev, Ülo Vilimaa, Vello Vinn, Mare Vint, Merike Väljaots, Marje Üksine.

Näituse kujundas Loit Jõekalda ja see jääb avatuks 16. oktoobrini.
Osalejate nimekirja saab vaadata siin http://www.nlib.ee/index.php?id=19786.